Firmy szukają różnych sposobów na to, jak zwrócić uwagę na ich produkt lub usługę. Głowią się, w jaki sposób wypromować markę i zwiększyć jej sprzedaż. Czasem najprostsze, ale i najbardziej wymagające, rozwiązania leżą na wyciągnięcie ręki.

Świat jest w takim momencie, kiedy informacja goni informację. Nowa wiadomość bardzo często szybko traci swoją ważność. Powielanie jednej i tej samej informacji przez różne portale, staje się dla odbiorcy nudne i nie budzi już takich emocji. Pewnie nie raz spotkałeś się z taką sytuacją. Strzelony gol polskiej reprezentacji cieszy, ale kiedy widzisz na Facebooku tę informację na profilu każdej marki, którą obserwujesz, to zaczyna Cię po pewnym czasie irytować. Są jednak firmy, które potrafią wyłapywać ciekawe, emocjonujące informacje i je w interesujący sposób wykorzystać.

Krótkofalowe działanie, długofalowy odzew

Jak wykorzystać aktualne wydarzenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem? Można postawić na real time marketing. Chociaż jest to krótkofalowe działanie, które nie wymaga dużych nakładów budżetowych, to skutkiem może być długofalowy odzew, który wpłynie na firmę.

Mogłoby się wydawać, że real time marketing że jest prostym działaniem. Co jest trudnego w znalezieniu ciekawego zdarzenia, stworzeniu grafiki do treści i umieszczeniu go w mediach społecznościowych? Jak się okazuje, jest to jedno z bardziej wymagających działań.

Real time marketing to krótkofalowe działanie, które nie wymaga dużych nakładów budżetowych, ale skutkiem może być długofalowy odzew, który wpłynie na firmę.

Real time marketing może być, tak naprawdę wdrażany w każdej firmie. Musi być ona jednak pewna, że posiada ludzi z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, którzy podołają tym działaniom. Pochopnie stworzony content, niedostosowany do społeczności marki, może bardzo zaszkodzić wizerunkowi firmy i przełożyć się także na spadek sprzedaży produktu.

Odpowiedni plan to podstawa

Myślisz, że jeśli real time marketing charakteryzuje się spontanicznością i podejmowaniem szybkich decyzji, to nie da się takich działań zaplanować, by przynosiły odpowiednie korzyści dla marki. Nic bardziej mylnego. Pewne elementy można zaplanować, a wręcz trzeba i nie należy ich pomijać.

Określ cel działań real time marketingu
Wrzucanie śmiesznych obrazków może i się ,,klika”, ale czy tak naprawdę przekłada się to na firmę i przynosi jej odpowiednie korzyści? Raczej nie. Dlatego tak ważne jest określenie celów działań real time marketingu. Może to być poprawa wizerunku firmy, zwrócenie uwagi odbiorców na nową ofertę, produkt lub zwiększenie sprzedaży. Cel musi jednak wpisywać się w strategię marketingową jaką posiada firma.

Pamiętaj o spójności działań
Działania real time marketingu na pewno wyróżniają się na tle innych. Firmy powinny jednak pilnować by były one spójne z całą komunikacją marki, z jej systemem identyfikacyjnym oraz już wcześniej wspomnianą strategią marketingową. Dzięki temu wiemy jakie treści eksponować, czego lepiej unikać, jakim językiem w komunikacji się posługiwać.

Na przykład marka piwna Żywiec w działaniach real time marketingowych używa wyłącznie swojej typografii i swoich trzech barw: czerwieni, czerni i niebieskiego. Dzięki temu, chociaż na grafice nie ma logo Żywca, to po charakterystycznych elementach od razu rozpoznajemy markę.

zywiec
Zdjęcie pochodzi z fanpage marki Żywiec

Poznaj swoją grupę docelową
Stworzone treści nie przyniosą swoich rezultatów, jeżeli nie będą dostosowane do grupy docelowej firmy. Należy poznać preferencje, zainteresowania klientów i tworzyć dla nich wartościowe treści. Komunikat musi być dla odbiorców od razu zrozumiały. Może być na przykład skierowany tylko do jednej z części grupy docelowej, jeżeli cel działań zakłada taki właśnie kierunek.

Poznanie grupy docelowej pomoże też w dobraniu kanału, na którym będziemy umieszczać nasz content. Musimy być pewni, że z danego kanału korzystają nasi odbiorcy. Należy też pamiętać, że na przykład Facebook różni się od Twittera i pomysł na real time marketing musi być dostosowany do środka przekazu.

Monitoruj i pamiętaj o czasie
W real time marketingu bardzo mocno liczy się refleks i czas. Należy podejmować szybkie, ale mądre decyzje. Działać natychmiastowo, najlepiej zaraz po pojawieniu się interesującej informacji, bo tylko wtedy mamy szansę, że nasze działania przedostaną się do większej ilości osób nim tablica na Facebooku zapełni się podobną treścią.

Jak jednak być o krok przed konkurencją? Na pewno pomoże nam w tym monitoring trendów. Jeżeli wiemy jaka jest nasza grupa docelowa, to łatwo będzie nam śledzić tematy, które interesują naszych klientów i przekłuć te informacje w angażujący content.

Pamiętacie historię z przed kilku miesięcy z kakao DecoMorreno? Marki prześcigały się w pomysłach jak chwilowy szał na tę informację przekuć w ciekawy content. Liczył się czas i pomysł, bo im więcej postów na Facebooku się pojawiało, tym coraz bardziej treści z DecoMorreno stawały się powszechne i już nie tak śmieszne jak na samym początku.

Wchodź w interakcje z konsumentem
Jeżeli real time marketing zadziała, wzbudzi zainteresowanie, a odbiorcy zareagują, to jest to dopiero połowa sukcesu. Teraz czas na to, by marka nie przegapiła swojej szansy i weszła w interakcje z konsumentami. Dzięki temu firma może pokazać swoją ludzką twarz, nawiązać długotrwałe relacje z odbiorcami. Wpłynie to jednocześnie pozytywnie na wizerunek marki i przełoży się na pewno też na sprzedaż.

Chociaż real time marketing jest krótkotrwały, to firmy powinny pamiętać o stosowaniu narzędzi analitycznych i sporządzaniu statystyk z przeprowadzonych działań. Pomaga to wyciągać wnioski czy zakładane cele zostały wykonane, nad czym trzeba popracować, co można ulepszyć lub zmienić. Wszystkie wyciągnięte wnioski będą dobrym drogowskazem do tworzenia w przyszłości kolejnych treści w ramach real time marketingu.