Rola jaką logo pełni dla marki jest nieoceniona. Zazwyczaj jest to najlepiej rozpoznawalny element danej firmy, który nie tylko pomaga w znalezieniu produktów na sklepowych półkach, ale także niesie za sobą obszerny bagaż emocji i skojarzeń z daną marką. Jakie więc powinno być logo idealne?

Czy istnieją elementy, które sprawiają, że logo możemy uznać za dobre? Bez wątpienia tak i po chwili zastanowienia nie trudno je wymienić. Dobre logo powinno być proste i nieskomplikowane, łatwe do zapamiętania i odtworzenia. Powinno być na tyle unikalne, aby wyróżniało naszą firmę na tle konkurencji, czy być uniwersalne, aby można było je stosować na różnych nośnikach. Dobre logo powinno być w końcu ponadczasowe, odporne na chwilowe mody i tendencje.

Redesign logo firmy Apple
Pierwsze logo firmy Apple jest doskonałym przykładem nieczytelnego znaku graficznego. Mimo wielu ukrytych znaczeń i symboli, zostało ono zastąpione w 1976 roku (przetrwało zaledwie rok) przez używany do dziś znak nadgryzionego jabłka.

Przynajmniej w teorii trzymanie się tych zasad, to przepis na logo idealne. Niestety droga do dobrego znaku graficznego jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga dużo szerszego, kompleksowego podejścia.

Logo to efekt brandingu

Logo jest nieodłącznie związane z procesem brandingu. Chociaż często można spotkać się ze stosowaniem tych pojęć zamiennie, nie są one jednak tożsame. Branding jest pojęciem dużo szerszym, a logo to w istocie jeden z jego końcowych efektów. Dobre logo musi więc być spójnym elementem szerszej strategii i wyrazem założonej komunikacji marki. Projektowanie znaku graficznego bez sprecyzowania tych elementów, skazuje każdy projekt na niepowodzenie.

Dobre logo musi być spójnym elementem szerszej strategii i wyrazem założonej komunikacji marki.

Branding całkowicie wpływa na ostateczny kształt logo. To dzięki brandingowi jesteśmy w stanie dowiedzieć się do jakiej grupy odbiorców kierujemy swoją markę, kim są te osoby i jakimi wartościami się kierują. Poprawnie wykonany proces budowania marki, dostarcza nam także niezwykle cennych informacji o stylu komunikacji oraz miejscu marki w segmencie rynkowym. Dzięki temu logo nabiera ukrytego znaczenia i wraz z rozwojem marki, zaczyna nabierać skojarzeń spójnych z założeniami marki.

Doskonałym przykładem spójnej komunikacji jest firma Nike, która promuje aktywny tryb życia. W swojej komunikacji kreuje archetyp bohatera, dla którego głównym wyzwaniem jest zmierzenie się z samym sobą i swoimi słabościami. Sama nazwa firmy nawiązuje ponadto do starożytnej bogini zwycięstwa. Claim „Just do it” przypomina odbiorcom marki, że warto przezwyciężać swoje słabości, dodaje odwagi i motywuje do aktywności. Jak w tej komunikacji odnajduje się popularny Swoosh, czyli logo Nike? Znakomicie! Znak jest niezwykle dynamiczny, a wiele osób utożsamia go z sukcesem i zwycięstwem. Aż trudno wyobrazić sobie, że projekt został początkowo negatywnie przyjęty (jako nic nieznaczący i nieakcentujący niczego). Gdyby nie naglące terminy, prawdopodobnie nigdy nie zostałby wprowadzony.

Logo Apple
Swoosh, czyli logo firmy Nike to jeden najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie.

Warto w związku z tym pamiętać, że nawet spójne z założeniami komunikacji logo potrzebuje czasu, który jest niezbędny w procesie budowania wizerunku każdej marki. Warto zadbać o spójność całej identyfikacji wizualnej firmy oraz pamiętać o tym, że poza czysto graficznymi aspektami, na wizerunek naszej marki wpływ ma także wiele innych, równie ważnych elementów.