Zdobycie zaufania klienta jeszcze chyba nigdy nie było tak trudne jak teraz. Konsument nie ufa już tak bardzo reklamom sponsorowanym. Podobnie jest ze wzbudzeniem zainteresowania marką. Na rynku jest obecnie tyle firm, że muszą one mocno się starać by zatrzymać przy sobie klienta. Dlatego marki szukają coraz to nowych sposobów na to, by wzmocnić swój wizerunek w branży.

Okazuje się, że tradycyjne środki PR-owe przestają działać. Przebicie się z informacją do mediów zajmuje tyle czasu i jest tak naprawdę mało efektywne, że przestaje być opłacalne dla marki. Jak w tym wypadku powinna poradzić sobie firma? Jednym z rozwiązań są działania w ramach brand journalism.

Brand journalism nowym PR-em?

Okazuje się, że tak naprawdę brand journalism nie jest niczym nowym. Jest to komunikacja marki w duchu działań dziennikarskich. Przeniesienie jednak takiego myślenia do PR-u sprawiło, że wszystko nabrało zupełnie nowego wymiaru.

Celem brand journalism nie jest bezpośrednia sprzedaż, a działania wizerunkowe. Marka przed rozpoczęciem działań komunikacyjnych powinna poznać bardzo dobrze swoją grupę docelową i odpowiedzieć sobie na pytania: co tak naprawdę chce osiągnąć, jakie problemy rozwiązać. Tylko w ten sposób marka może dobrać najlepszy sposób, jak zastosować brand journalism.

Brand journalism to komunikacja marki w duchu działań dziennikarskich. Celem nie jest bezpośrednia sprzedaż, a działania wizerunkowe.

W ramach działań firma może stworzyć magazyn online lub offline, portal czy dedykowanego tematycznie bloga, dostarczając dzięki temu wartościowych treści klientowi. Firmy powinny zapamiętać sobie, że brand journalism nie jest kolejną formą nachalnej reklamy. Tematy poruszane na portalu czy w magazynie krążą co prawda wokół marki, ale pokazują ją w o wiele szerszym kontekście. Niektóre firmy często nawet nie pokazują swoich produktów, a wizerunek ich marki i tak się wzmacnia.

Chociaż brand journalism nie jest bezpośrednio nastawiony na sprzedaż, to ma on o wiele większy wpływ na firmę niż może się wydawać. Dzięki angażowaniu klienta w narrację marki, wzmacniamy świadomość o jej istnieniu, jednocześnie nawiązujemy bardzo bliską relację z odbiorcą i budujemy wokół marki oddaną społeczność. Jeżeli jeszcze dodamy do tego edukowanie naszych konsumentów, dzielenie się z nimi doświadczeniami, to okaże się, że dzięki działaniom brand journalism staniemy się autorytetem w naszej branży. A wszystko to bez udziału sponsorowanej reklamy.

Brand journalism w służbie SEO

Tworzenie wartościowych treści dla naszych klientów może też bardzo dobrze wpływać na pozycjonowanie firmy w wyszukiwarce Google. Wszystko zależy jednak od rodzaju działań marki. Jeżeli chcemy tworzyć magazyn papierowy, to niestety nie przełoży się to na działania SEO. Jednak tworząc już magazyn online, możemy jednocześnie dostarczyć wartościowych linków przekierowujących na naszą stronę. Wpłynie to na pewno na pozycje naszej strony, dzięki czemu możemy też wyprzedzić naszą konkurencję.

Brand journalism to Twój skarb

W Polsce trend na brand journalism dopiero zaczyna się powoli rozpędzać, chociaż za granicą pojawiło się już ono w 2004 roku. Nasze marki mają jeszcze wiele do nadrobienia, muszą najpierw zrozumieć, że nachalna reklama już nie działa. Konsument angażując się w relację z marką, chce mieć realne korzyści, a tego dostarczą właśnie wartościowe treści.

W brand journalism postanowiła zainwestować sieć drogerii Rossmann wydając magazyn papierowy i wersję online ,,Skarb”. Nie jest to zwykła gazetka reklamowa z najnowszymi promocjami, a magazyn utrzymany w podobnym klimacie jak popularne czasopisma dla kobiet. Oprócz zdjęć produktów, które można znaleźć w drogerii, możemy przeczytać artykuły dotyczące zdrowia, urody, kuchni, wywiady z różnymi aktorami i piosenkarzami.

Na budowanie wizerunku poprzez działania z zakresu brand journalism zdecydowało się także Allegro. Niedawno ruszyła platforma, na której postanowiono dzielić się wiedzą na temat trendów z rynku e-commerce, ale nie zabrakło też treści typowo lifestylowych. Michał Bonarowski odpowiedzialny za działania PR-owe Allegro w wypowiedzi dla portalu BRIEF tak mówi o tym dlaczego zdecydowali się na brand journalism:

Mimo że mamy bardzo dobry kontakt z mediami, to jednak są takie tematy – naszym zdaniem istotne dla budowania wizerunku Allegro i ciekawe dla naszych klientów, które coraz trudniej przebijają się ze swoimi tematami w mediach tradycyjnych.

Skoro tak duża marka jak Allegro zainwestowała w brand journalism to może inne firmy pójdą jej śladem. Ważne by pamiętać o tym czy działania te będą spójne z tożsamością i komunikacją naszej marki.